رفتن به محتوای اصلی
٢٢۴١٧٣٨٣ info@swi.ir
آدرس: زعفرانيه، خیابان مقدس اردبيلى، خیابان فرخ، پلاک يک، ساختمان فرخ، واحد ٨٠٢
گزارش مراسم یادبود زهرا السادات ترابی و محمد سجادی

گزارش مراسم یادبود زهرا السادات ترابی و محمد سجادی

روز دوشنبه هشتم مهرماه سال 1398 مراسم یادبودی به مناسبت چهلمین روز درگذشت زهرا السادات ترابی دانشجوی دکترای مددکاری اجتماعی و همچنین درگذشت محمد سجادی دانشجوی کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی، در سالن شاملوی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

این مراسم با حضور ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر عرب، معاونین ایشان، اساتید محترم گروه مددکاری اجتماعی، اساتید محترم گروه رفاه اجتماعی و سایر اساتید گرانقدر، خانواده محترم ترابی و جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان مددکاری اجتماعی برگزار شد.

در ابتدا خانم دکتر عرشی ضمن خوش آمد گویی و عرض تسلیت به خانواده محترم ترابی به بیان ویژگی های منحصر به فرد زهرا السادات ترابی پرداخت و سپس خواهر ایشان با بیان زندگینامه خانم ترابی و خاطره ها و تجربیات مختلف از خدمات بی شمار ایشان به محرومین و آسیب دیدگان در زلزله بم و کرمانشاه، انجمن اهدای عضو و بیمارستان روانپزشکی رازی پرداخت.

وی در بخشی از صحبتهای خود در رابطه با زندگی حرفه ای خانم ترابی گفت: ” وی همیشه به دنبال تغییر و بهبود بود. وقتی از وی دعوت شد تا برای ایجاد تغییراتی در وزارت بهداشت همکاری کند. با همان انرژی همیشگی و روی باز خود پذیرفت. سابقه زهرا در بیمارستان عمومی و تخصصی باعث شد نکات و ملاحظاتی را بیان کند که از چشمان سایر اعضای تیم دور می ماند. پروتکل های خدمات پایه مددکاری اجتماعی نقش مهمی در حرکت مددکاران اجتماعی بیمارستان های سراسر کشور به سوی ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی به بیماران و خانواده های ایشان داشت. حرکتی که بی شک تاثیر بسزایی در زندگی میلیون ها نفری که از خدمات بهداشت و درمان در بیمارستان ها بهره مند می شوند خواهد گذاشت.

در آبان 1396 که بار دیگر زلزله ای ایران را عزادار کرد، تیم مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت، هماهنگی آسیب دیدگانی که در بیمارستان های کرمانشاه، همدان، البرز و تهران بستری شده بودند را برعهده داشت. زهرا جزء اولین تیمی بود که روز بعد از زلزله به کرمانشاه اعزام شد. قرار بود مطابق پروتکل های خدمات پایه آسیب دیدگان خدمات مددکاری اجتماعی را بر عهده بگیرند. حتی مددکاران اجتماعی بیمارستان های کرمانشاه هم از راهنمایی هاش بی نصیب نماندند.

زهرا دانشجوی دکترای مددکاری اجتماعی بود و مطالعات مقدماتی برای انتخاب موضوع تزش را انجام می داد که با انجمن اهدا آشنا شد. وی ضرورت تدوین پروتکل را درک کرد و با هماهنگی خانم زیارتی مددکار اجتماعی انجمن اهدا برای تشکیل تیم تدوین پروتکل اقدام کردند. با پیوستن مریم ذبیحی به تیم کار شروع شد. راهنمای مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در فرایند اهدای عضو  در سال 1397 با مشارکت فعال زهرا السادات ترابی نهایی و برای اجرا به انجمن  اهدای عضو ارائه شد.

سپس جناب آقای دکتر خدایی ریاست سابق بیمارستان روانپزشکی رازی ضمن تسلیت به خانواده ترابی به خصایص نیک ایشان اشاره نموده و تاکید داشتند پشتکار و تعهد کاری ایشان را باید سرلوحه کار خود قرار دهیم.

خانم دکتر راهب، عضو هییت علمی گروه مددکاری اجتماعی دلنوشته ی خود برای زهرا السادات ترابی و محمد سجادی را با بیان شیوایی قرائت کردند و پس از آن آقای حسین حاج بابایی استاد و پیشکسوت مددکاری اجتماعی و عضو هیأت مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران ضمن تسلیت به جامعه مددکاران اجتماعی زهرا السادات ترابی را از دانشجویان متعهد، دلسوز و علاقمند برشمردند.

در ادامه خانم ناهید سنقری، دوست و همکار خانم زهرا السادات ترابی در بیمارستان روانپزشکی رازی اعلام نمودند دو رویداد علمی برای گرامیداشت و یادبود خانم زهرا السادات ترابی پیش بینی شده است؛

تیمی از مددکاران اجتماعی در حال برنامه ریزی به منظور برگزاری همایشی با عنوان “مددکاری اجتماعی روانپزشکی” هستند. بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته این همایش در پایان سال جاری برگزار خواهد شد. ایشان از کلیه اساتید و مددکاری اجتماعی صاحبنظر و فعال در حوزه مددکاری اجتماعی روانپزشکی دعوت کردند که تجربیات و دانش خود را در همایش مذکور به اشتراک بگذارند.

در عین حال “کتابخانه زهرا السادات ترابی” به همت تعدادی از دوستان، همکاران و دانشجویان ایشان در سایت انجمن علمی مددکاری اجتماعی راه اندازی خواهد شد. در این کتابخانه دیجیتال استانداردها، راهنماها و پروتکل های مددکاری اجتماعی و تعدادی از مستندات علمی مرتبط با مددکاری اجتماعی به صورت رایگان در دسترس مددکاران اجتماعی قرار خواهند گرفت. بر اساس توضیحات خانم سنقری مستندات کتابخانه جمع آوری و طبقه بندی شده و در حال بارگزاری روی سایت انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران هستند. خانم سنقری دلیل اصلی راه اندازی این کتابخانه تخصصی را علاقه وافر زهرا السادات ترابی به مطالعه دانستند.

زهرا السادات ترابی با طبیعت مأنوس بود به همین دلیل برگزار کنندگان مراسم به کلیه شرکت کنندگان بذر گل هدیه کردند تا به یاد او کاشته شود.

برگشت به بالا