رفتن به محتوای اصلی
٢٢۴١٧٣٨٣ info@swi.ir
آدرس: زعفرانيه، خیابان مقدس اردبيلى، خیابان فرخ، پلاک يک، ساختمان فرخ، واحد ٨٠٢

کارگاه آموزشی کاهش سالمند آزاری در خانواده با استفاده از رویکرد شناختی رفتاری (برگزار شد.)

 

برگزار کننده: زهرا خانلری- کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی

مکان و زمان: 30 آبان 1397 دانشگاه خوارزمی استان البرز

 

رشد جهاني جمعيت سالمندان هم براي ارائه كنندگان خدمات بهداشتي و درماني و هم براي اعضاي خانواده ها و جامعه اي كه سالمندان در آن زندگي مي كنند، چالشي مهم محسوب مي شود. سالمندان يكي از گروه هاي آسيب پذير جامعه هستند كه از لحاظ اجتماعي، بهداشتي و تغذيه اي بايد مورد توجه قرار گيرند. امروزه جمعیت سالمندان جهان افزایش یافته است، افزایش جمعیت سالمندان و بالطبع آن افزايش بيماري هاي مزمن، اغلب باعث افزايش وابستگي و ناتواني آنان در جامعه مي شود. این عوامل به همراه مواردی چون نقایص بهداشتی، مشکلات جسمی، مشکلات روانی و عاطفی، مشکلات اقتصادی و روانی مراقب و وابستگی سالمند به مراقب احتمال سوءرفتار نسبت به سالمند را بالا می برد.

مداخله مددکاری اجتماعی در حوزه کاهش سالمند آزاری مداخله ای است که با استفاده از رویکرد شناختی رفتاری در 5 جلسه طراحی شده است که در تمامی جلسات هدف ایجاد آگاهی در خانواده در مورد ویژگی های دوران سالمندی، انواع سالمند آزاری، شروع کننده های آن و راهی اجتناب از آن، افزایش آگاهی از خانواده در مورد اصول و نحوه مراقبت از سالمندان و نحوه حل تعارض، است.

از آنجا که آموزش افراد متخصص در حوزه ی سلامت روان بسیار با اهمیت بوده و همچنین ارائه خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی به سالمندی مغفول مانده است، تصمیم داریم کارگاهی با عنوان ” کاهش سالمند آزاری در خانواده با استفاده از رویکرد شناختی رفتاری” جهت افزایش دانش و مهارت افرادی که با سالمندان در تماس هستند و تلاش میکنند  شرایط روانی بهتری را برای سالمند و خانواده وی فراهم کنند برگزار کنیم.

جدول زمانبندی و محتوای آموزشی کارگاه:

عنواین کارگاه
1 معرفی و آشنایی
2 مقدمه
3 رویکرد نظری
4 نحوه ارتباط با سالمندان و خانواده های آنها
5 آشنایی با پرسشنامه
6 نحوه درگیر خانواده با موضوع و مشارکت در مداخله
7 مصادیق غفلت از سالمندان و رفتارهای جایگزین
8 اصول و نحوه مراقبت از سالمندان
9 اصول و تکنیک های حل تعارض در خانواده (1)
10 اصول و تکنیک های حل تعارض در خانواده (2)
11 جمع بندی
یک نظر برای این نوشته موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا