رفتن به محتوای اصلی
٢٢۴١٧٣٨٣ info@swi.ir
آدرس: زعفرانيه، خیابان مقدس اردبيلى، خیابان فرخ، پلاک يک، ساختمان فرخ، واحد ٨٠٢

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی

ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی

با سلام و احترام

با عنایت به آگهی نشر داده شده توسط آن سازمان محترم با عنوان «برگزاری دوره تربیت مددکار اجتماعی در شش جلسه» و دعوت از متقاضیان برای ثبت نام ، انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران ضمن اعتراض به برگزاری این دوره به اطلاع  می‌رساند حرفه مددکاری اجتماعی دارای جایگاه علمی و تخصصی بوده  و سال ها است که به عنوان رشته ای دانشگاهی در دانشگاه های تابع وزارت بهداشت و  وزارت علوم  در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری طبق سرفصل های آموزشی مصوب دانشجو  می پذیرد و فارغ التحصیلان آن وارذ عرصه کار و خدمت می شوند.

 تعیین عنوان یک حرفه و رشته تحصیلی که 63 سال است در نظام دانشگاهی تدریس می شود، برای یک کارگاه آموزشی 6 جلسه ای، آشکارا وهن علم و نظام دانشگاه است.  به نظر می رسد آن سازمان محترم سهواً چنین اشتباهی را انجام داده، زیرا همچنانکه نمی توان کارگاه ها و دوره هایی با عنوان تربیت پزشک، مهندس، فیلسوف یا مجتهد ارائه داد، بنابراین کارگاه تربیت مددکار اجتماعی نیز کاملاً بی معنا و به دور از منطق علمی و عملی است. بی شک کسانی که این کارگاه را بگذرانند  با خیال یا توهم اینکه مددکار شده اند، ممکن است مرتکب اشتباهاتی شوند که به فجایعی بینجامد. آنگاه چه کسی مسوول خواهد بود؟ چگونه می توان 4 سال آموزش علمی و دوره های کارورزی عملی مددکاری اجتماعی را تنها در شش جلسه خلاصه کرد. به نظر می رسد آن سازمان با هدف برگزاری دوره «آشنایی با آسیب های اجتماعی» این دوره را طراحی کرده است. درس آسیب شناسی اجتماعی یکی از دروس رشته مددکاری اجتماعی است همچنانکه در رشته های روان شناسی و علوم اجتماعی نیز این درس ارائه می شود.  بنابراین می توان عنوان کارگاه را آشنایی با آسیب های اجتماعی و یا آسیب شناسی اجتماعی گذاشت و از عنوان یک  رشته دانشگاهی که دارای جایگاه تخصصی و حرفه ای است بدینگونه استفاده نکرد. دانشجوبان رشته مددکاری اجتماعی در مقطع کارشناسی ملزم به گذرانیدن دست کم 136 واحد هستند. بدین ترتیب چگونه می توان تنها با 6 جلسه که کمتر از نیم واحد دانشگاهی می شود، مددکار اجتماعی تربیت کرد؟!

تبلیغ و نشر این آگهی جامعه مددکاران اجتماعی ایران را آزرده خاطر نموده و موجب اعتراض آنها در سطح وسیعی شده است. به طوری که مطالبات اجتماعی و حقوقی خود را از انجمن ها، دانشگاه ها و سازمان های متولی در این خصوص دنبال نموده اند. لذا این انجمن با توجه به تعهد و مسئولیتی که در راستای صیانت و ارتقای حرفه مددکاری اجتماعی دارد، خواهان تغییر و اصلاح نام این دوره از سوی آن سازمان محترم است. خواهشمند است پس از اصلاح و بازنگری لازم در این خصوص، مراتب را برای پاسخگویی و اطلاع به جامعه مددکاران اجتماعی به این انجمن اعلام دارید. پیشاپیش از همکاری و همراهی شما در این راستا سپاسگزاریم.

برگشت به بالا