رفتن به محتوای اصلی
٢٢۴١٧٣٨٣ info@swi.ir
آدرس: زعفرانيه، خیابان مقدس اردبيلى، خیابان فرخ، پلاک يک، ساختمان فرخ، واحد ٨٠٢
هشدار انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران

هشدار انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران

انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران بر اساس گزارشی مبنی بر فراخوان نیروی مددکار اجتماعی، روانشناس و مشاور داوطلب برای ارائه خدمت در نقاهتگاه ها و مراکز درمانی و با تأکید بر غیر حرفه ای بودن این اقدام، لازم دیده است ضمن هشدار جدی در این زمینه نکاتی را متذکر شود:

گزارش های علمی متعددی در مورد همه گیری سارس در سال های 2002 و 2003، آنفولانزای H1N1 در سال 2009، ابولا در سال 2013 ، زیکا در سال 2016 و کرونا 2019 و 2020 در دنیا منتشر شده است. کافی است کمی حوصله کنید و در موردشان بخوانید. آن وقت متوجه خواهید شد بهترین مداخله های روانی-اجتماعی برای حمایت از بیماران، خانواده ها و کادر درمان، مداخله های از راه دور بوده است. چرا که علاوه بر ارائه کمک به گروه هدف، موجب بروز خطر برای ارائه دهنده خدمت و سایر مردم نمی شود. به عنوان مثال در همه گیری کرونا در چین امکان مشاوره های آنلاین و تلفنی برای بیماران، خانواده آنان و سایر افرادی که تحت تأثیر همه گیری کرونا قرار گرفته بودند، فراهم شد. بسیاری از مردم از این خدمات بهره گرفتند. برای اینکه به مردم کمک شود در قرنطینه نیز به خوبی از خود مراقبت کنند، از خدمات از راه دور استفاده شد. بی تردید تمامی دستورالعمل ها و راهنماهای بین المللی بر این نکته اساسی تأکید دارند که در درجه اول باید تلاش شود بیماری منتشر نشود و در همین راستا ارائه خدمات غیرحضوری در اولویت اول قرار دارند.

در شرایطی که هر تماس حضوری غیرضروری با بیماران و ناقلین سالم می تواند موجب توزیع وسیع تر ویروس و ابتلای تعداد بیشتری از مردم شود و جان تعداد بیشتری را به خطر بیاندازد، اقدامات غیرعلمی، غیرحرفه ای و غیراخلاقی که زمینه این تماس ها را ایجاد می کنند، توجیه ناشدنی هستند.

بخشی از این اقدامات غیرحرفه ای متأسفانه با تمرکز بر فراخوان مددکاران اجتماعی، روانشناسان و مشاوران داوطلب برای حضور در نقاهتگاه ها در حال اجراست. در حالی که کیفیت پایین وسایل بهداشتی از جمله ماسک و گان و … موجب می شود سلامت افرادی که در تعامل با بیماران هستند، به شدت در معرض خطر باشد، حضور مددکاران اجتماعی، روانشناسان و مشاوران داوطلب برای ارائه خدماتی که بی تردید با کیفیت مناسب تری می تواند از راه دور ارائه شود، فقط می تواند به یک نمایش تعبیر شود.

در این اقدام نمایشی که بر پایه حسن نیت تعدادی از مددکاران اجتماعی، روانشناسان و مشاوران داوطلب برنامه ریزی شده است، اساساً امکان ارائه خدمت مناسب وجود ندارد. نیروهای داوطلب با هراس ابتلا به بیماری از فاصله حداقل دو متری و در حالی که در بهترین حالت مجهز به ماسک و گان و … هستند، قرار است به بیماران مشاوره بدهند یا از آنها شرح حال بگیرند. مشخص نیست مجریان این نمایش قصد دارند چه خدمتی را به بیماران و خانواده آنان ارائه کنند که از راه دور امکان پذیر نیست و لازم است حتماً مددکاران اجتماعی، روانشناسان و مشاوران داوطلب را در موقعیتی چنین مخاطره آمیز قرار دهند و این گروه را هم به ناقلین و مبتلایان به بیماری اضافه کنند.

انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران در خصوص عواقب این اقدام غیرعلمی و غیرحرفه ای که موجب به خطر افتادن سلامت و جان داوطلبان، خانواده های آنان و تمامی افرادی می شود که با آنها در ارتباط خواهند بود، به طور جدی هشدار می دهد و از مددکاران اجتماعی، روانشناسان و مشاورانی که با حسن نیت و به قصد کمک به هم وطنان خود داوطلب انجام این کار شده اند درخواست می کند آگاهی خود را در خصوص نحوه اجرای مداخلات روانی اجتماعی در شرایط همه گیری بیماری ها افزایش دهند و از انجام اقدامات مخاطره آمیز پرهیز نمایند.

برگشت به بالا