رفتن به محتوای اصلی
٢٢۴١٧٣٨٣ info@swi.ir
آدرس: زعفرانيه، خیابان مقدس اردبيلى، خیابان فرخ، پلاک يک، ساختمان فرخ، واحد ٨٠٢

عنوان کارگاه: مراقبت از مراقبین مبتلا به سرطان با مداخله ی FOCUS (برگزار شد.)

اجرا کننده: عاطفه صفرآبادی فراهانی، کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی

 مقدمه:

سرطان بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین علت مرگ ‌و میر است. هر چند كه سرطان در مقایسه با بزرگسالان در میان کودکان نادر مي باشد، بعد از تصادف دومین دلیل مرگ و میر کودکان در سنین 5 تا 14 سال به شمار می‌رود. سرطان و تشخیص آن نه تنها بر بیمار بلکه بر خانواده وی نیز تأثیر بسیاری می‌گذارد. خانواده بیماران مبتلا به سرطان سطح بالایی از فشار روانی را تجربه می‌کنند و کیفیت زندگی آنها لطمه می‌بیند.

كيفيت زندگي مفهومي است كه سلامت و عملكرد، حالات اجتماعي – اقتصادي، رواني، جنبه‌هاي عاطفي و معنوي و خانواده را در بر می‌گیرد. مطالعات انجام شده بر روي کیفیت زندگی خانواده بیماران مبتلا به سرطان نشان داده است که سرطان بر روي ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادي خانواده بیمار اثرات بارزي دارد.

از مراقبین بیماران به عنوان بیماران مخفی یاد میشود و کیفیت زندگی مراقبین تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی بیماران و روند درمان آنها دارد، علاوه بر این مراقبین بیماران در بیشتر موارد مورد غفلت قرار میگیرند و نقش مهم آنها در روند درمان نادیده گرفته میشود. در تیم درمان و در مراکزی که از بیماران مبتلا به سرطان و خانواده های آنها حمایت میشود، لازم است مراقبین حمایتهای روانی و مداخلات روانی تخصصی دریافت کنند و مطالعات نشان داده است که این مداخلات روانی سطح کیفیت زندگی مراقبین و بیماران را افزایش میدهد.

مداخله ی FOCUS یک مداخله روانی جهت بالا بردن سطح کیفیت زندگی مراقبین بیماران مبتلا به سرطان می باشد. در این مداخله هر مراقب 5 جلسه حضوری و 5 جلسه تلفنی خدمات آموزشی دریافت میکند. این خدمات شامل: مشارکت مراقب، نگرش خوش بینانه، مقابله اثربخش (کاهش استرس و مهارت حل مسئله)، کاهش عدم قطعیت  و مدیریت علایم می باشد.

از آنجا که آموزش افراد متخصص در حوزه ی سلامت روان بسیار با اهمیت بوده و همچنین موضوع مراقبین بیماران مبتلا به سرطان به حاشیه رانده شده است، بر آن شدیم کارگاهی با عنوان ” مراقبت از مراقبین بیماران مبتلا به سرطان” جهت افزایش دانش و مهارت افرادی که با مراقبین در تماس هستند و تلاش میکنند  شرایط روانی بهتری را برای بیمار و خانواده وی فراهم کنند برگزار کنیم.

افرادی که میتوانند در این کارگاه شرکت کنند:

این مداخله ضرورتا باید توسط افراد آموزش دیده و با مهارت در این حوزه انجام شود و به افرادی که در حوزه ی سرطان به صورت داوطلب فعالیت کرده و یا افرادی که در رشته های یاورانه (مددکاری اجتماعی، روانشناسی، مشاوره، پرستاری) تحصیل کرده اند، آموزش داده خواهد شد.

زمانبندی و محتوای آموزشی کارگاه :

ردیف محتوای آموزشی
1 روز اول معرفی و آشنایی
2 مقدمه
3 رویکرد نظری
4 آشنایی با پرسشنامه
5 Family involvement
6 Follow up
7 روز دوم Optimistic attitude
8 Coping effectiveness1
9 Coping effectiveness2
10 Uncertainty reduction
11 Symptom management
12 جمع بندی

*این کارگاه در دو جلسه ی 4 ساعته برگزار خواهد شد.

هزینه کارگاه:

۵۰۰۰۰ تومان

*ظرفیت محدود

 برنامه کارگاه:

موسسه حامیار اراک (موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان)، 3 و 4 آبان ماه 1397

اعضای انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، میتوانند تا تاریخ 31 مهر ماه 1397 با ارسال فیش واریزی در سایت ثبت نام کنند.

اطلاعات تماس:

Atefeh.s.farahani@gmail.com

09183606401

 

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا