رفتن به محتوای اصلی
٢٢۴١٧٣٨٣ info@swi.ir
آدرس: زعفرانيه، خیابان مقدس اردبيلى، خیابان فرخ، پلاک يک، ساختمان فرخ، واحد ٨٠٢
انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران خود را ملزم به مداخله در بحران کرونا می داند

دکتر مصطفی اقلیما ریاست محترم انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران در مصاحبه ای با گزارشگر سایت انجمن به توصیف و تشریح طرح “حمایت روانی اجتماعی از راه دور” پرداخته و به سوالات وی در این رابطه پاسخ دادند.

ایشان در پاسخ به اینکه هدف از اجرای طرح چیست، گفت: با توجه به سرعت انتشار بیماری کرونا و در برگیری همه جانبه ی زندگی افراد جامعه همکاران ما در انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران خود را موظف دانستند که در راستای رسالتشان جهت افزایش کیفیت زندگی افراد جامعه، اقداماتی را تعریف کنند. از آنجا که ورود به حوزه روانی اجتماعی حساسیت هایی را مطلبد لازم بود که به روشی علمی داده هایی از وضعیت روانی اجتماعی افراد جمع آوری و تحلیل شود. به همین منظور پرسشنامه ای طراحی شد و در مجموع حدود 3800 نفر به آن پاسخ دادند . یکی از مهمترین نتایج این پرسشنامه نگرانی بیش از حد متوسطِ 75 در صد از پاسخگویان بود، در نتیجه انجمن علمی خود را ملزم به مداخله در این بحران دانست.

اقلیما در رابطه با چگونگی شروع و اجرای این طرح افزود:  در قدم اول فراخوانی جهت انجام فعالیت داوطلبانه در سایت انجمن علمی انجام شد. در این فراخوان از فارغ التحصیلان رشته های یاورانه با شرط تجربه کاری مشاوره و مداخله در بحران دعوت به عمل آمد. سپس اساتیدی در حوزه پزشکی، روانشناسی و مددکاری اجتماعی جلساتی را در جهت آموزش موارد مهم برای این نیروها به صورت آنلاین  و فشرده برگزار کردند. در همین راستا محتوای علمی و رسانه ای جهت شروع این طرح نیز تهیه شد و پس از تلاش شبانه روزی همکاران ما در انجمن، مقارن با روز ملی مددکاری اجتماعی این طرح استارت زده شد.

این استاد سابق دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تاکید کرد: لازم به ذکر است نیروهای اجرایی این طرح کاملا داوطلبانه و به صورت رایگان خدمات تخصصی خود را ارائه می کنند که در همین جا به آنان خدا قوت می گویم.

رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران مکانیزم اجرای این مداخله را اینگونه تشریح کرد:

این مداخله از راه دور و به صورت مشاوره و ارجاع تلفنی انجام می شود. در این اقدام 3 نفر از مددکاران اجتماعی با تجربه در خط مقدم قرار داشته و پاسخگوی همه تماس ها می باشند. این افراد متخصص بر اساس مصاحبه و ارزیابی اولیه تماس گیرنده در صورت عدم نیاز به خدمات تخصصی راهنمایی و مشاوره لازم را انجام می دهند. بر اساس ارزیابی این افراد، در صورت نیاز تماس گیرنده را به نیرو های متخصص در حوزه خانواده، کودک و نوجوان، روانپزشکی ، سالمندی  و … ارجاع می دهند.

اقلیما نکته حائز اهمیت این اقدام را طراحی سیستم سوپرویژن دانست. به این صورت که حدود 20 نفر از متخصصین رشته های یاورانه تحت سرپرستی 4 نفر از مددکاران اجتماعی قرار دارند که در حوزه های مذکور متخصص هستند. سرپرستها در سطحی کلان تر به صورت روزانه از مشاورین و مددکاران اجتماعی گزارش گیری کرده و اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار می دهند، ضمن اینکه در هر زمان از ساعتهای اعلام شده در دسترس مشاورین هستند.

رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران در پایان افزود هزینه ارائه این خدمات برای مراجعین رایگان بوده و مشاورین و مددکاران اجتماعی این طرح هزینه ای بابت اقدامات خود دریافت نمیکنند. دغدغه مندی و احساس مسئولیت این افراد این همکاری را رقم زده است.

برگشت به بالا