رفتن به محتوای اصلی
٢٢۴١٧٣٨٣ – ٢٢۴١۵۶٠۶   info@swi.ir  

مراقبت از مراقبین مبتلا به سرطان با مداخله ی FOCUS

به نام خدا

 عنوان کارگاه: مراقبت از مراقبین مبتلا به سرطان با مداخله ی FOCUS

اجرا کننده: عاطفه صفرآبادی فراهانی، کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی

 مقدمه:

سرطان بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین علت مرگ ‌و میر است. هر چند كه سرطان در مقایسه با بزرگسالان در میان کودکان نادر مي باشد، بعد از تصادف دومین دلیل مرگ و میر کودکان در سنین ۵ تا ۱۴ سال به شمار می‌رود. سرطان و تشخیص آن نه تنها بر بیمار بلکه بر خانواده وی نیز تأثیر بسیاری می‌گذارد. خانواده بیماران مبتلا به سرطان سطح بالایی از فشار روانی را تجربه می‌کنند و کیفیت زندگی آنها لطمه می‌بیند.

كيفيت زندگي مفهومي است كه سلامت و عملكرد، حالات اجتماعي – اقتصادي، رواني، جنبه‌هاي عاطفي و معنوي و خانواده را در بر می‌گیرد. مطالعات انجام شده بر روي کیفیت زندگی خانواده بیماران مبتلا به سرطان نشان داده است که سرطان بر روي ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادي خانواده بیمار اثرات بارزي دارد.

از مراقبین بیماران به عنوان بیماران مخفی یاد میشود و کیفیت زندگی مراقبین تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی بیماران و روند درمان آنها دارد، علاوه بر این مراقبین بیماران در بیشتر موارد مورد غفلت قرار میگیرند و نقش مهم آنها در روند درمان نادیده گرفته میشود. در تیم درمان و در مراکزی که از بیماران مبتلا به سرطان و خانواده های آنها حمایت میشود، لازم است مراقبین حمایتهای روانی و مداخلات روانی تخصصی دریافت کنند و مطالعات نشان داده است که این مداخلات روانی سطح کیفیت زندگی مراقبین و بیماران را افزایش میدهد.

مداخله ی FOCUS یک مداخله روانی جهت بالا بردن سطح کیفیت زندگی مراقبین بیماران مبتلا به سرطان می باشد. در این مداخله هر مراقب ۵ جلسه حضوری و ۵ جلسه تلفنی خدمات آموزشی دریافت میکند. این خدمات شامل: مشارکت مراقب، نگرش خوش بینانه، مقابله اثربخش (کاهش استرس و مهارت حل مسئله)، کاهش عدم قطعیت  و مدیریت علایم می باشد.

از آنجا که آموزش افراد متخصص در حوزه ی سلامت روان بسیار با اهمیت بوده و همچنین موضوع مراقبین بیماران مبتلا به سرطان به حاشیه رانده شده است، بر آن شدیم کارگاهی با عنوان ” مراقبت از مراقبین بیماران مبتلا به سرطان” جهت افزایش دانش و مهارت افرادی که با مراقبین در تماس هستند و تلاش میکنند  شرایط روانی بهتری را برای بیمار و خانواده وی فراهم کنند برگزار کنیم.

افرادی که میتوانند در این کارگاه شرکت کنند:

این مداخله ضرورتا باید توسط افراد آموزش دیده و با مهارت در این حوزه انجام شود و به افرادی که در حوزه ی سرطان به صورت داوطلب فعالیت کرده و یا افرادی که در رشته های یاورانه (مددکاری اجتماعی، روانشناسی، مشاوره، پرستاری) تحصیل کرده اند، آموزش داده خواهد شد.

زمانبندی و محتوای آموزشی کارگاه :

ردیف محتوای آموزشی
۱ روز اول معرفی و آشنایی
۲ مقدمه
۳ رویکرد نظری
۴ آشنایی با پرسشنامه
۵ Family involvement
۶ Follow up
۷ روز دوم Optimistic attitude
۸ Coping effectiveness1
۹ Coping effectiveness2
۱۰ Uncertainty reduction
۱۱ Symptom management
۱۲ جمع بندی

*این کارگاه در دو جلسه ی ۴ ساعته برگزار خواهد شد.

هزینه کارگاه:

۵۰۰۰۰ تومان

*ظرفیت محدود

 برنامه کارگاههای آینده:

موسسه حامیار اراک (موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان)، ۳ و ۴ آبان ماه ۱۳۹۷

اطلاعات تماس:

Atefeh.s.farahani@gmail.com

۰۹۱۸۳۶۰۶۴۰۱

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا